Reč

 

Reč slúži na vyjadrenie výsledkov myslenia, a zároveň slúži na vyjadrenie prežívania vôbec. Reč  plní dorozumievaciu funkciu. Reč je nástrojom myslenia a formou dorozumievania. Jazyk je prostriedok dorozumievania, nástroj reči. Ak chce človek používať reč, podrobuje sa aj pravidlám používaného jazyka.

 

Človek existuje na základe interakcie s okolím, preto je vybavený na prijímanie informácií z okolia. Proces dorozumievania prebieha medzi zdrojom informácie alebo vysielajúcim, ktorý správu zakóduje do jazyka a vyšle ju k prijímateľovi alebo cieľu informácie. Ten správu prijme a dekóduje.

 

Reč delíme :

1. vnútorná reč – je reč, ktorou myslíme, neprejavuje sa navonok hlasom ani písmom. Vnútorná reč je skrátená, stručná, lebo človek sám sebe nemusí všetko povedať.

2. vonkajšia reč – človek sa ňou vyjadruje navonok vo zvukovej podobe alebo v písomnej forme, takže tento druh delíme na:

a) hovorená reč – spôsob vyjadrovania myšlienok nahlas. Má svoje sprievodné javy ako je gestikulácia, intonácia..., ktoré ju dopĺňajú a pomáhajú aj počúvajúcemu lepšie pochopiť rečový prejav.

b) písaná reč – vyvinula sa neskôr ako hovorená reč. Písanej reči chýbajú sprievodné znaky, a preto je pre čitateľa aj pisateľa náročnejšia, môže pri nej dochádzať ku skresleniu myšlienok. Písaná reč je výhodným spôsobom zachovávania a odovzdávania vedomostí ľudí. Umožňuje, ale aj vyžaduje presné vyjadrenie myšlienok.